CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA SP. Z O.O. w KROŚNIE
O SPÓŁCE
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości . Nasi zwiedzający mogą nie tylko podziwiać piękno szklanej sztuki czy kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, w których brać mogą czynny udział.
Centrum Dziedzictwa Szkła oferuje niezwykłą podróż po świecie szkła. Nasze Centrum składa sie z dwóch obiektów - z bydynku głównego mieszczącego się przy ulicy Blich 2 oraz tzw. piwnic przedprożnych, znajdujących sie przed zachodnią pierzeją krośnieńskiego Rynku.
Głównymi atrakcjami budynku głównego są spektakularne prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Program Zwiedzania obejmuje także warsztaty obróbki i zdobienia szkła:
♦ warsztat malowania na szkle
♦ warsztat grawerowania
♦ warsztat tworzenia witraży
♦ formowanie szkła za pomocą palnika gazowego
W budynku CDS przy ulicy Blich 2 znajdują się także sale wystaw czasowych, gdzie prezentowane są dzieła najwybitniejszych artystów tworzących w szkle, sklep ze szkanymi wyrobami zarówno użytkowymi, czy artystycznymi jak i pamiątkami oraz sala kinowo - konferencyjna. Ponadto ogromną popularnością cieszą sie warsztaty zdobienia szkła, malowania na szkle, grawerowania czy wykonywania szklanej biżuterii organizowane przez centrum zaróno dla szkół jak i osób indywidualnych.
Piwnice przedprożne mieszczą przede wszystkim ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających, lub związanych z Krosnem (Stanisław, Paweł oraz Stanisław Borowscy, Jerzy i Mateusz Marajowie, Henryk i Rafał Ryszowie, Agnieszki Leśniak-Banasiak, Macieja Habrata, Marzeny Krzemińskiej-Baluch, Stanisława Mola czy Witolda Śliwińskiego). To także tam znajduje się tzw. sala "szkła w fizyce", w której turyści poznają właściwości szkła, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty i doświadczenia na szkalnych rekwizytach (m.in. soczewki, kalejdoskop, światłowody).
Centrum Dziedzictwa Szkła to obiekt prezentujący przemysł szklany w zupełnie nowej formule - nowoczesnej, atrakcyjnej i przystępnej, dzięki czemu wielowymiarowy świat szkła staje się wyjątkowo bliski.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, 6 oś priorytetowa:Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, Działanie 6.4: Innowacje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 23 667 705, 73 PLN (wartość dofinansowania z Unii Europejskiej - 9 220 099,19 PLN). Celem głównym przedsięwzięcia jest stworzenie konkurencyjnego i innowacyjnego produktu turystycznego o charakterze unikatowym i ponadregionalnym.